Поява українських прикрас

Написал koskyh 02.02.2017 1 Коментарии Интересные статьи,


Про історію кожного часу, епохи чи країни можна судити виходячи з побуту, пристрастей і одягу людей. У цій статті ми хочемо детально розглянути історію появи прикрас в Україні. І якщо певний побут, ремесла і наявність одягу можна пояснити, то що криється під загадковими українськими прикрасами?

 

Прикраси давніх часів

 

На місцях археологічних розкопок на території України стало відомо, що ще в еру палеоліту люди носили прикраси у вигляді кулонів і браслетів, зроблених з мушель, бивнів мамонта, кісток і зубів тварин. У них пророблялися отвори через які проходив шнурок, зроблений з кінського волоса. Дані вироби в ті часи носили зовсім не через красу, а в якості оберега, магічного знаку, а також використовували як варіант знаходження взаємин з природою.

Поступово із зародженням естетичного усвідомлення обереги стали відігравати ще й роль прикраси, доповнення, яке красномовно говорило про статус, приналежність до племені, дітей і т.д. Навіть до самого процесу створення намиста або браслета ставилися особливо.

 

 

Українські прикраси від IV до VIII століття

 

Українські прикраси цих далеких часів, що охоплюють п'ять століть вражають своєю різноманітністю і численністю! Про це також стало відомо завдяки археологічним знахідкам. Спочатку прикраси відливалися з різних металів по воскових форм, частіше з міді, мідних сплавів, рідше - срібла, золота. Створювати прикраси з дорогоцінних металів на території сучасної України почали в VII столітті.

 

 

Про те, що ювелірне ремесло було високорозвиненим в ті часи говорять вироби, рукописи, зображення, які збереглися. Найбільш яскраво виражені IV - V століття українськими прикрасами, покритими особливими виїмчастими емалями. Фібули (брошки-застібки для плащів і верхнього одягу), бляхи, кулони і підвіски для оформлення одягу виливалися з бронзи з різною формою заглибленнями і прорізами, які потім заповнювалися емаллю часто червоного, білого, зеленого і синього кольору.

Підвіски та інші прикраси, оздоблення одягу з'єднувалися за допомогою ланцюжків, пластинок довгастої форми, кільцями. Перстні в основному були ромбовидними з різьблення, бляхи - хрестоподібної форми і виїмками. Браслети робилися гладкими пластинами круглої форми з зіркоподібними різьбленнями. У придніпровських районах були розповсюджені прикраси з виїмками, заповненими емалями у вигляді таких фігур як трикутник, коло, ромб і прямокутник, вони створюють цілий ансамбль наряду з яскраво вираженим орнаментом і композиції.

Жінки, які проживали на території сучасної України VІ-VІІ ст. любили доповнювати свій наряд фібулами і надавали їм велике значення. У них відображалися різні берегині, богині і боги, а також тварини і фантазійні істоти. Свого часу серед знайдених скарбів Мартінівського та Малоржавецького було виявлено багато прикрас і оснасток одягу - елементи головних уборів, перстні, намиста, скроневі кільця і фібули.

 

 

Стаття підготовлена на основі монографії Ганни Врочинської - УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЖІНОЧІ ПРИКРАСИ


Стаття підготовлена для сайту Гламбутік (glambutik.com.ua), копіювання заборонене!

 

 

Метки: украшения

1 Коментарии

Анна:
03.02.2017, 10:34:52 PM
Ответить

Интересная статья. я даже и не думала что историю украшений изучают и даже по ним книги составляют, понгуглила, решила купить книженцию просветиться

Оставить комментарий